Malo drugačen recept za izbiro časa za učenje jezika






Ali ste kdaj opazili, da ste bodisi v določenem delu dneva bodisi na določene dneve v mesecu enkrat boljši pri pomnjenju, drugič pri raziskovanju, spet tretjič v komunikaciji? Kaj pravite na predpostavko, da je krivec za vse to luna? Ali menstrualni cikel? Ali celo nekaj takega kot moški cikel? Malo za šalo malo za res smo v tem mesecu, ki ga namenjamo pomenu pravilnega izbora časa za učenje jezika, potipali tudi te teorije. Ali lahko z uporabo vedenja o luninem obnašanju in človeških ciklih pridemo do boljših rezultatov tudi pri jezikovnem treningu?
Ali lahko z uporabo vedenja o luninem obnašanju in človeških ciklusih pridemo do boljših rezultatov tudi pri jezikovnem treningu?

Ali lahko z uporabo vedenja o luninem obnašanju in človeških ciklusih pridemo do boljših rezultatov tudi pri jezikovnem treningu?

»Kdaj bi začeli z jezikovnim treningom?« »Ob naslednjem mlaju.«

Pomislite, kolikokrat ste sebe ali bližnje zalotili, da svoje obnašanje upravičujete ali upravičujejo s polno luno. Če torej luna vpliva na naše obnašanje, plimovanje, letne čase in še marsikaj vmes, zakaj ne bi postala naše vodilo pri načrtovanju in sprejemanju odločitev? Ali lahko na podlagi naravnih, predvidljivih in ponavljajočih se vzorcev predvidimo tudi najboljši čas za jezikovni napredek? 
Poglejmo podrobneje, katere lunine mene poznamo, kakšen vpliv imajo na nas in na naše obnašanje ter kako lahko vplivajo na jezikovni trening:
  • Mlaj predstavlja nov začetek. To je čas, ko si na novo napolnimo baterije, ko se otresemo nepomembnih in negativnih misli, kar nam omogoči bolj jasen uvid v trenutno stanje in pametno načrtovanje. Čas je ravno pravšnji, da se odločite, da svoje znanje tujega jezika nadgradite in končno rezervirate svoj jezikovni trening.
  •  Prvi krajec je čas, ko svežo energijo pretvorimo v uresničevanje idej. Obenem se v tem tednu lahko pojavijo prvi dvomi, da odločitev za jezikovni trening le ni bila prava in da že tako nimate časa za ostale stvari. Še dobro, da ste jezikovni trening kupili že prejšnji teden – in sedaj ni poti nazaj. Čas je za nove izzive in akcijo. Recept za to obdobje je, da ste odprti za nove stvari ter kar se da prilagodljivi in osredotočeni na cilj, postavljen v prejšnji lunini meni: naučiti se tujega jezika.
  •  Polna luna iz nas izvabi najbolj intenzivna čustva. V tem obdobju si boste verjetno hvaležni, da ste se končno podali na pot nadgradnje tujega jezika, in boste ponosni na prve rezultate. Ta zagon je dobro izkoristiti za kar največji napredek, obenem pa je treba paziti, da vam napake ne vzamejo volje do nadaljevanja, saj tudi padce v tem času doživljamo bolj intenzivno.
  •  Ko se luna začne prazniti (drugi krajec), čas od nas zahteva potrpežljivost. Hkrati se posvetimo sprejemanju povratnih informacij in konstruktivnih kritik, naučene vzorce se trudimo vključiti v načrtovanje, kako izboljšati svoje procese. Močni smo v analitičnem razmišljanju in intuitivnem sklepanju. Zato smo tudi ob zaključku cikla oziroma zadnjem krajcu sami napolnjeni z doživljaji, občutji in informacijami. Na jezikovnem treningu je takrat čas primeren za pogovor z jezikovnim trenerjem o vašem delu in napredku. 
Če torej luna vpliva na naše obnašanje, plimovanje, letne čase in še marsikaj vmes, zakaj ne bi postala naše vodilo pri načrtovanju in sprejemanju odločitev?

Če torej luna vpliva na naše obnašanje, plimovanje, letne čase in še marsikaj vmes, zakaj ne bi postala naše vodilo pri načrtovanju in sprejemanju odločitev?
Če smo torej dovolj odprti za tovrstno dojemanje luninih ali drugačnih vplivov na nas in naše delo ter imamo možnost, da si svoje delo organiziramo po tem principu, učenje tujega jezika lahko postavimo v obdobje, ko smo za nove informacije najbolj dovzetni, in tako procese učenja uskladimo z naravnim ritmom svojega življenja.

Moški naj se odloči za tečaj med 11. in 15. uro

Če smo se že dotaknili luninega cikla, pa poglejmo še naše cikle in njihov vpliv na naše delo in počutje. Moški cikel naj bi namreč trajal 24 ur, ženski pa se zaokroži v 28 dneh. Kaj to sploh pomeni in kako nam to lahko pomaga tudi pri načrtovanju jezikovnega treninga?
Če se vrnemo k razdelitvi men iz prvega dela tega zapisa in jih apliciramo na obdobje enega dneva (moškega cikla), se bo »moški dan« odvijal nekako takole:
  • Zjutraj je raven testosterona najvišja, kar se kaže v več energije, boljši komunikaciji, zbranosti in večji samozavesti. To je tudi čas, ko naj bi bili moški najbolj razdražljivi in naj bi zavračali prošnje za pomoč. Ta čas je primeren za načrtovanje in individualno delo.
  • Zgodaj popoldne sta fokus in produktivnost še vedno zelo prisotna, moški pa postane dostopnejši in uspešen tudi v okviru timskega dela. Ta čas naj bi bil najboljši za predstavitve, sestanke, brainstorming in – kot kaže – tudi za srečanje z jezikovnim trenerjem in učenje jezika.
  • Večer je čas, ko naj bi moški postal bolj popustljiv, ustrežljiv in utrujen. V tem času je sicer priporočljivo, da poseže po aktivnosti, ki ga bo zbudila; najpogosteje je to telovadba ali kakšen drug hobi. Za učenje jezika je ta čas morda malo manj primeren, ker zahteva veliko zbranosti. 
Na podlagi vpogleda v moški cikel lahko zaključimo, da je za moške najboljši čas za učenje tujega jezika nekje med 11.00 in 15.00. Zanimivo je, da se za ta termin, seveda zaradi natrpanih urnikov, odloči le malo strank, saj se jim zdi, da je preveč invaziven za njihov urnik in da bo porušil njihovo delovno rutino. Ker se nam je ta podatek zdel zelo zanimiv, smo na hitro pregledali naše jezikovne treninge in ugotovili, da jezikovni treningi v tem času najredkeje odpadajo in s tem omogočajo kontinuirano učenje. Analiza uspešnosti tega termina v primerjavi z drugimi bi pa zahtevala bolj poglobljeno raziskavo. Morda se na to temo oglasimo ob drugi priložnosti. 
Za moške je najboljši čas za učenje tujega jezika nekje med 11.00 in 15.00.

Za moške je najboljši čas za učenje tujega jezika nekje med 11.00 in 15.00.

Kaj pa ženski svet? Ali ste že slišali za »cycle-sync«?

Ali je za vas zgornji opis dneva in aktivnosti nekaj popolnoma vsakdanjega in logičnega? Ali je vsak dan v službi videti nekako tako? Ali je to vsaj pričakovano? Verjetno da. Vendar naj bi se v takem ciklu najbolje znašli moški. Zakaj? Ker sledi njihovemu ritmu. Kako pa naj bi bil videti »ženski dan«? 
Ženske »mene« so zelo dobro opisane v članku v zgornjem podnaslovu, zato le povzemamo štiri ključne faze in dogajanje v njih:
  • Prva faza se začne z dnem, ki ga ženske po navadi začnemo z: »Ah, ne že spet!« V bistvu je to začetek najbolj kreativne faze v celotnem ciklusu. V tem času naj bi bile ženske napolnjene s kreativno energijo in pripravljene na nove izzive, zato je to pravi čas za začetek novih projektov, načrtovanje, brainstroming in nastope. Zdi se, da v tem obdobju ni meja.
  • Druga faza, ki jo sicer opisujemo z besedo »ovulacija«, je čas, v katerem smo ženske najboljše v komunikaciji in sodelovanju. Ker smo takrat najbolj verbalno nadarjene, je ta čas pametno izkoristiti za pogajanja in sestanke. Baje je to čas, ko je ženska pravi magnet.
  • Tretja faza je primerna za zaključevanje projektov. Seznam opravil je pravi motivator in črtanje zadolžitev z njega žensko v tem obdobju najbolj žene naprej. V tem času naj bi bile tudi najbolj natančne, zato je to obdobje ravno pravšnje tudi za pripravo poročil in izračunov ter podobna administrativna dela. Ta bolj strateška faza je tudi najdaljša.
  • Najkrajša je četrta faza, ki lahko traja tudi le en dan. To je čas, ko imajo ženske najboljšo intuicijo, ko stvari najbolje analizirajo, preverijo odnose v ekipi, se sprašujejo o vrednotah in smislu svojega dela ter si na novo zastavijo smernice, kako delati ter kako uravnovesiti osebno in poslovno življenje. 
Kako naj bi bil videti »ženski dan«?

Kako naj bi bil videti »ženski dan«?

»Kdaj predlagate začetek jezikovnega treninga?« »Kdaj ste imeli zadnje perilo?«

V kateri fazi bi torej ženski predlagali učenje tujega jezika? Pravzaprav čez celoten cikel, saj vse faze doprinesejo h kontinuiranemu učenju in treniranju novega znanja. Posameznim fazam pa se lahko prilagodimo vsebinsko ter tako dosežemo boljše rezultate in večji napredek, saj lahko izberemo pravi čas za trening komunikacije, pisnega izražanja, slovničnih pravil ter utrjevanje in preverjanje trenutnega znanja.
Seveda vas na sestanku ne bomo spraševali o vašem mesečnem perilu in hormonih, lahko pa so predstavljene informacije vodilo za vas – na jezikovni trening lahko vplivate tako, da predlagate vsebine in aktivnosti oziroma se s svojim jezikovnim trenerjem pogovorite o svojih željah. 
V kateri fazi bi torej ženski predlagali učenje tujega jezika? Čez celoten cikel.

V kateri fazi bi torej ženski predlagali učenje tujega jezika? Čez celoten cikel.

Ali ste se nasmejali ali vzeli beležnico?

Vpogled v lunine in človeške mene je zanimiv; in vsekakor ne moremo mimo dejstva, da nekatere stvari po naših izkušnjah držijo. Na vas pa je, ali boste nove informacije vzeli za vodilo pri načrtovanju svojega jezikovnega treninga ali pa tole vsebino vzeli s sabo na prvo kavo s prijatelji. Še vedno smo vam vedno na voljo tudi za strokovno svetovanje brez omembe polne lune. Obljubimo. 

Tina Razložnik

TINA RAZLOŽNIK

LANGUAGESITTERKA® ZA ANGLEŠČINO

Deana Jezeršek
DIREKTORICA

Prijavite se na e-novice: